Skadedyr i økologisk juletræsproduktion

Økologiske producenter søger at tilgodese nyttedyr gennem den mest hensigtsmæssige indretning af dyrkningsarealet med bla. flerrækkede læhegn. Dette tiltrods kan der over den 10-12 årige produktionstid komme angreb af skadedyr. Mindre angreb på få træer kan løses gennem sanering (skovning og bortskaffelse af de skadede træer), mens større og alvorlige angreb, som kan få fatale økonomiske konsekvenser for produktionen kræver bekæmpelse.

I modsætning til de konventionelle juletræsdyrkere må økologiske juletræsproducenter ikke bruge (selektive) syntetiske bekæmpelsesmidler, men er henvist til naturligt udvundne stoffer, som har en bekæmpende virkning. Sådanne stoffer kræver (også) godkendelse og findes på bilag 2 i vejledningen om økologisk jordbrug.  Desværre er mange at de naturligt udvundne bekæmpelsesmidler mindre effektive og ikke selektive i deres virkning, hvorfor nyttedyr ofte også bliver bekæmpet med de til økologien godkendte bekæmpelsesmidler.

Læs mere om økologisk skadedyrsbekæmpelse

Kraftigt angreb af alm. ædelgranlus på nordmannsgran

Danske juletræer pynter på CO2-regnskabet

Når danskerne går omkring juletræet den 24. december, kan de gøre det med god samvittighed. En ny analyse konkluderer, at et danskproduceret juletræ fortrænger CO2 fraregnet den private transport i bil til og fra salgsstedet. Se flere nyheder

CJ juletræer

Plantning af juletræer med GPS-styret traktor og plantemaskine.

Se forhandleroversigt