Tilskud til privat skovrejsning 2023

Økonomi

Høringssvar

Udkastet til bekendtgørelse giver ikke mulighed for, at overgemte juletræskulturer kan opnå tilskud ved konvertering til nåleskov uden en forudgående rydning og tilbageførsel til landbrug med betalingsrettigheder. En sådan tilbageførsel vil være forbundet med udgifter for producenten og forsinke bindingen af CO2. Derfor bør sådanne overgemte juletræskulturer kunne modtage tilskud mod pålægning af fredskovspligt i lighed med etablering af nåletræsbevoksninger efter traditionelle landbrugsafgrøder.

Set fra Danske Juletræer vil der være tale om en win-win-win situation, idet samfundet får en hurtigere, sikrere og billigere skovrejsning (med stor CO2 binding fra dag 1), juletræsproducenten får en ”exit mulighed” med positivt dækningsbidrag og hele branchen får reduceret merudbuddet af juletræer, som presser priserne i disse år.

Læs høringssvar

Ung nobilisbevoksning

Danskerne holder fast i duften af gran

Vi holder fast i det naturdyrkede og traditionsrige juletræ, som næsten syv ud af 10 danskere samles om juleaften. Kun hver femte har et plastiktræ.

Se flere nyheder

Overfladeknusning - Rodfræsning - Stennedlægningsfræsning

Se forhandleroversigt

Ukrudtsbekæmpelse (webinar)

Danske Juletræer inviterer til et gratis for medlemmer webinar om ukrudtsbekæmpelse. Hør hvordan de mange nye forbud og begrænsninger i ukrudtsmidler påvirker dine muligheder for at renholde dine kulturer optimalt.

Se flere arrangementer