Økologiloven 2021

Økonomi

Høringssvar

Danske juletræsproducenter har i den nugældende økologilov med tilhørende bekendtgørelse været udsat for stramninger og urimelig negativ forskelsbehandling sammenlignet med juletræsproducenter i det øvrige EU.

Juletræer er en stor eksportartikel, og 80 % af den danske juletræsproduktion går til eksport. Derfor er det problematisk for de danske producenter, når eksportlandene har lempeligere regler for økologisk juletræsproduktion. Danske producenters muligheder for at tage del i et eventuelt nærtstående opsving for økologiske juletræer i Europa vil derfor være begrænsede under de nuværende regler.

Brancheforeningen Danske Juletræer appellerer derfor til, at de unødvendige danske særregler for juletræer fjernes i det videre arbejde med at harmonisere EU forordningen med den danske økologilov med tilhørende bekendtgørelse.

Læs høringssvaret

 

Logo EU økologi

Danskerne holder fast i duften af gran

Vi holder fast i det naturdyrkede og traditionsrige juletræ, som næsten syv ud af 10 danskere samles om juleaften. Kun hver femte har et plastiktræ.

Se flere nyheder

Nibela Skovservice i Vejstrup på Fyn har stort fokus på kvalitet og fleksibilitet. Vi tilbyder blandt andet bundklip, skovning, samt tåge- og afskærmet sprøjtning.

Se forhandleroversigt

Ukrudtsbekæmpelse (webinar)

Danske Juletræer inviterer til et gratis for medlemmer webinar om ukrudtsbekæmpelse. Hør hvordan de mange nye forbud og begrænsninger i ukrudtsmidler påvirker dine muligheder for at renholde dine kulturer optimalt.

Se flere arrangementer